Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Soylent – zbawienie ludzkości?   

Dodano 2013-03-25, w dziale inne - archiwum

Jedzenie bywa obowiązkiem ale też i wielką przyjemnością. Czynników, które maja na to wpływ, jest wiele. Jednym z nich jest niewątpliwie czas, a w zasadzie jego brak, na co my, Polacy, bardzo często narzekamy. Jak więc pogodzić tę ulubioną dla wielu czynność z jego brakiem? Po prostu należy możliwie szybko przygotować posiłek. Ale jak to zrobić, by zawierał wszystkie wartości odżywcze potrzebne dla właściwego funkcjonowania organizmu? W USA znaleźli już chyba na to sposób. Jest nim Soylent.

/pliki/zdjecia/kok1.jpgStatystyki mówią, że jedzenie zajmuje człowiekowi w ciągu życia około 3 lata. Niejaki Rob Rhinehart, programista z Atlanty, stwierdził, że to stanowczo za długo i postanowił coś z tym fantem zrobić. Zaczął eksperymentować z żywnością i przygotował własną propozycję posiłku. Poczytał oczywiście wcześniej, co w diecie człowieka jest niezbędne i wszystko to po prostu zmiksował. Prawdopodobnie nie ma bowiem żadnej różnicy w tym, czy substancje pokarmowe przyjmujemy w formie proszku, płynu, czy też produktu stałego. Rob założył sobie jednocześnie, że opracowany przez niego produkt musi być tani i zdrowy.

I tak właśnie powstał Soylent - napój bez smaku i zapachu o beżowym kolorze, który zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka produkty odżywcze: witaminy, minerały, tłuszcze, aminokwasy i węglowodany. By wzbogacić wartość tego koktajlu, Rob dodał do niego jeszcze probiotyki i przeciwutleniacze. I tak powstał bardzo energetyczny napój. Eksperymentator przez miesiąc odżywiał się wyłącznie tym wynalezionym przez siebie specyfikiem, aby sprawdzić jego wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Przez ten czas bacznie obserwował swoje ciało i badał krew. Wszystko pozostawało w normie. To nie znaczy jednak, że produkt jest idealny. Wielu twierdzi, że posiada on liczne wady. Pierwszą z nich jest fakt, iż szybko się psuje i trzeba go przygotowywać każdego dnia. Co prawda przygotowanie to nie trwa podobno długo, ale jednak trochę czasu zajmuje. Kolejny minus jest taki, że należy bardzo dokładnie przestrzegać proporcji poszczególnych składników, bo błąd w tej materii można po prostu odchorować.

Naukowcy odbierają jednak Soylent dość sceptycznie. Eksperci ds. żywienia człowieka proponują, by potraktować ten produkt jako ciekawostkę. Uważają, że taki koktajl nie może pokryć wszystkich potrzeb organizmu, jakie zaspokaja zwyczajny posiłek. A „pomieszanie kilku składników” nie można wg nich nazwać naukowym odkryciem. Internauci, podobnie jak i naukowcy, również odnoszą się do tego koktajlu z dystansem. Pojawiają się opinie, że nie można odżywiać się wyłącznie takim „chemicznym jedzeniem” i to w płynie, ale trzeba jeść także świeże owoce, warzywa i inne produkty stałe. Ponadto zarzucają temu produktowi brak niektórych istotnych składników. Z tych informacji chętnie z kolei korzysta twórca koktajlu, który nieustannie próbuje ulepszyć swój produkt.

Moim zdaniem jego praca ma sens. Gdyby okazało się, że ten koktajl jest faktycznie tak skuteczny, jak uważa jego twórca, to mógłby stać się doskonałym wyjściem dla osób, które z różnorakich przyczyn nie mogą przyjmować pokarmu w normalnej postaci. Ponadto mógłby ułatwić ludziom zachowanie zdrowia i formy. Ze wzglądu na niską cenę i łatwość przygotowania zostałby bez wątpienia następcą Fast foodów.

Doświadczenie Rhineharta nie jest jednak pomysłem nowatorskim. Już od dawna ludzie dążyli do zastąpienia klasycznego pożywienia czymś skompresowanym, co zawierałoby wszelkie niezbędne wartości odżywcze, najlepiej prostym koktajlem lub pigułką. Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, zjadł np. kosmiczny posiłek złożony z past (zmielone mięso i pudding czekoladowy), które przechowywano w hermetycznie zamykanych tubkach. Specjaliści od spraw żywienia w amerykańskiej armii także pracują nad taką formą żywności dla żołnierzy, która zachowałaby smak, wartości odżywcze i byłaby zdatna do spożycia przez bardzo długi czas. Na razie niestety z miernym skutkiem.

Czy Soylent zastąpi w przyszłości człowiekowi normalne posiłki? Trudno powiedzieć, ale w dobie prężnie rozwijających się technologii nie można tego wykluczyć.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.2 /14 wszystkich

Komentarze [8]

~Marcin
2013-05-22 08:17

“Pijesz osiem nutridrinków i masz to za całodzienne pożywienie i możesz tak robić przez tydzień, miesiąc, rok i nie masz niedoborów żywieniowych.”

A jaki będzie koszt takich 8 nutridrinków?

Bo też ważne jest, jeśli chodzi o Soylent, że celem go jest też to, żeby był jak najtańszy. Nie tylko chodzi o to, żeby zawierał wszystko, co niezbędne dla organizmu, jeśli chodzi o witaminy itd., ale też, aby było to jak najtańsze.

~Jacek_21_ząbków
2013-03-28 19:54

Uzupełnię jeszcze cytatem “W razie potrzeby można nim zastąpić całodzienne wyżywienie”.
Prosto; potrzebujesz dziennie 2400 kcal?
Pijesz osiem nutridrinków i masz to za całodzienne pożywienie i możesz tak robić przez tydzień, miesiąc, rok i nie masz niedoborów żywieniowych.
Wiem coś o tym; w 1998 kończyłem kurs “Dietetyka dla zainteresowanych”.
Poza tym, jak wspomniałem, mój brat odżywiał się tym przez miesiąc i gdyby nie paskudny smak, na który się skarżył, to by pewnie nie stracił na wadze wcale.

~Jacek_21_IQ
2013-03-28 19:48

Nie mylę pojęć. Nutridrink to właśnie jest substytut naturalnego żywienia i de facto do tego celu służy.
Jak mój brat miał zadrutowaną szczękę po pobiciu to właśnie było wskazane przez dietetyka jako środek zastępczy normalnego pożywienia.
To Wy nie czytacie ze zrozumieniem.

~Luca
2013-03-27 22:27

Jacku, chodzi o to, że to nie jest kolejny cudny dietetyczny koktajl, po którego odstawieniu napasiesz się jak dziki słoń. To z założenia zupełny substytut naturalnego żywienia. Mylisz pojęcia.

~Jacek_21_bleeee
2013-03-27 16:01

Aaaale o so chodzi? O wygląd? Nawiń dużymi literami, bo nie kumam, o co kaman.

~Pesiolino
2013-03-26 22:33

@Jacek_21_kcal przeczytaj uważnie jedno i drugie, a znajdziesz różnice, jest widoczna już na pierwszy rzut oka :)

~fenrir
2013-03-26 17:27

Krótko, rzeczowo i na temat. Props.

~Jacek_21_kcal
2013-03-25 20:59

Wielkie mi odkrycie! Poczytaj, autorko stronę:

http://www.nutridrink.pl/pl13/teksty3/co_to_jest_nutridrink

I nawet przyrządzać nie trzeba! Idziesz do apteki, kupujesz kratę nutridrinków i możesz zasysać pełnowartościowe posiłki.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 49snotra
Lola 39lola
Rita 36rita
Lucy 35lucy
Yazoo 27yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry