Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Swoje wiem   

Dodano 2010-02-04, w dziale opowiadania - archiwum

Poznałam człowieka, który swoje wiedział i o miłości myślał z goryczą. Powtarzał mi, jakby szeptał największą tajemnicę:

- To jest jak robienie na drutach nieznanym do tej pory gatunkiem wełny. Zwracasz na nią uwag, bo wydaje się być miła w dotyku. Choć tylko się wydaje. Potem i tak z łatwością przyzwyczajasz się do jej gryzących skłonności i ubierasz ją na nagie ciało. To żyje gdzieś i ma miejsce, nie odplączesz się ani nie opamiętasz. Pamięć, w takich wypadkach, lepiej wziąć na stronę i przekonać, żeby to właśnie po twojej stała. Inaczej jest ciężej, ciężej doskwiera ciemność, ciężej opada wzrok i ciężej go znów unieść. A może to stan umowny, pozorny. Może chwilowe złudzenia lubimy przeciągać, przydatnie wydłużać. Chyba można to leczyć, ale chroniczność pozwala na przyzwyczajenie.

Im dłużej słuchałam tego, tym bardziej znikała cała pobłażliwość wobec doświadczeń podstarzałego mężczyzny. Patrzyłam na jego twarz z rozczarowaniem. Miałam ochotę zetrzeć osiadły w - przecież jeszcze nie zbyt głębokich - zmarszczkach kurz, dać mu nową twarz. Jednocześnie swoją chowałam w dłoniach na wypadek, gdyby świat miał w zapasie więcej takich naboi. Bo słowa te niewątpliwie strzelały i trafiały w miłość, zostawiając ślady na twarzy. A co to była za fizjonomia! Ilekroć chciałeś podać w wątpliwość jakiekolwiek jego słowo, wystarczało spojrzeć na zgarbiony, markotny nos, pod którym o miłości mówi się z goryczą, by dać na wstrzymanie, ilekroć znaleźli się dostatecznie zaparci i zimni, pokornieli pod smutnym wzrokiem.

W świadomości funkcjonuje ciemność. Nie wiem jednak czy to miasto spowite jest nocą czy bardziej ja zespolona z pokrętnością światła. Sen nie przychodzi łatwo. Nie łatwo jest wrogom wymyślić dla mnie stosowny koszmar. Poznałam niedawno człowieka, który swoje wiedział. Ja wiedziałam, że chcę, żeby pozostało jego, trzymając w dłoniach twarz. Dzień i noc trzymały mnie w nieświadomości.

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.2 /17 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 49snotra
Lola 39lola
Rita 36rita
Lucy 35lucy
Yazoo 27yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry