Rekrutacja RODO

Maturzyści z Tarnobrzega wysoko w klasyfikacji wojewódzkiej

Egzaminu maturalnego nie zdało 1095 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Najwyższa zdawalność, tradycyjnie w liceach ogólnokształcących. W piątek skończył się rok szkolny. W szkołach ponadgimnazjalnych był to dodatkowo dzień wydawania świadectw maturalnych.

WSTĘPNE WYNIKI

/pliki/zdjecia/mat1_2.jpgNa zdjęciu wydawanie świadectw maturalnych w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie podała, jak na razie, wstępne wyniki egzaminu maturalnego. Podkarpaccy maturzyści wypadli na nim lepiej niż ich rówieśnicy z województw lubelskiego oraz świętokrzyskiego.

Majowy egzamin dojrzałości zdawało ogółem 23085 osób, w tym 20324 tegorocznych maturzystów. Sukcesem zakończyło maturę – 16564 osoby (82 procent), jednego egzaminu nie zdało – 2655 osób (13 procent), a 1095 osób (5 procent) nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu. Patrząc na statystyki zdawalności to najwyższa jest ona w liceach ogólnokształcących i wynosi 90 procent, a najniższa w liceach uzupełniających. W technikach zdawalność wyniosła w tym roku 70 procent i była wyższa niż rok temu.

W POWIATACH

Krakowska OKE podała także średni wynik w procentach jeśli chodzi o egzaminy obowiązkowe z podziałem na poszczególne powiaty województwa podkarpackiego. Okazuje się, że w tej klasyfikacji wysokimi miejscami mogą poszczycić się maturzyści z Tarnobrzega oraz powiatu tarnobrzeskiego (pierwsze miejsce w województwie z matematyki).

WYDAWANIE ŚWIADECTW

W piątek maturzyści odbierali w swoich macierzystych szkołach świadectwa maturalne. Odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, które każdego roku plasuje się w czołówce rankingów zdawalności.

/pliki/zdjecia/mat2_2.jpgNa zdjęciu wydawanie świadectw maturalnych w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
- Jest dobrze, ale zawsze może być lepiej. Na 251 maturzystów, dwóch nie zdało egzaminu pisemnego z matematyki. Osoby te mają prawo przystąpić do sierpniowej poprawki - mówi Tomasz Stróż, dyrektor tarnobrzeskiego „Kopernika”.

Podczas wydawania świadectw maturzyści w pierwszej kolejności zwracali uwagę na wyniki z przedmiotów, które będą się liczyć w rekrutacji na studia.

- Trochę mało punktów z matematyki na poziomie rozszerzonym. Przez to może być problem z dostaniem się na studia techniczne. Co ciekawe obawialiśmy się pisemnego języka polskiego, ale wynik nie jest wcale taki zły - podsumowuje grupa maturzystów z „Kopernika”.

Zdawalność egzaminu maturalnego w poszczególnych typach szkół na Podkarpaciu (w kolejnych rubrykach – typ szkoły, liczba zdających, liczba osób, które zdały, odsetek sukcesów)

Licea ogólnokształcące – 12970; 11699; 90 proc.
Licea profilowane – 354; 161; 46 proc.
Technika – 6665; 4635; 70 proc.
Licea uzupełniające – 292; 57; 20 proc.
Technika uzupełniające – 43; 12; 28 proc.

Średni wynik z obowiązkowych egzaminów maturalnych w powiatach (w kolejny rubrykach wynik z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego – poziom podstawowy):

Powiat niżański – 50,9 proc.; 58,2 proc.; 66,9 proc.
Powiat stalowowolski – 55,7 proc.; 63,3 proc.; 70,7 proc.
Powiat tarnobrzeski – 51,7 proc.; 67,7 proc.; 73,2 proc.
Tarnobrzeg – 57,6 proc.; 64,1 proc.; 70 proc.

Źródło: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

dnia: 2013-07-01, autor: Grzegorz Lipiec, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj