Nowości


Nowy wymiar gier komputerowych
Świat gier komputerowych nieustannie zmienia się i ewoluuje. Firmy produkujące gry wideo dwoją się i troją, by stworzyć produkty, które zapewnią graczom niezwykłe doznania i maksymalne emocje. Pojawiło się też pole do popisu dla dostawców usług internetowych, którzy wykorzystując możliwości Internetu i nowoczesne technologie, proponują graczom zupełnie nowe możliwości grania w gry wideo. Główną jest streaming. Brzmi tajemniczo? Czas więc najwyższy, by przybliżyć wam tę technologię, która doprowadziła ostatnio do prawdziwej rewolucji na rynku gier.

Rok 2020 - kultura w czasach pandemii
Rok 2020 za nami. Wielu ludzi, z którymi o nim rozmawiałam, rozstało się z nim bez żalu, twierdząc nie bez racji, że znajdzie on z pewnością w przyszłości swoje odzwierciedlenie w podręcznikach szkolnych. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ w minionym roku miało miejsce naprawdę wiele bardzo istotnych wydarzeń zarówno w naszym kraju jak i w skali globalnej. Najważniejszym z nich jest jednak bezsprzecznie wybuch i przebieg pandemii COVID-19 i powiązane z nią lockdowny (zamknięcie teatrów, sal koncertowych, kin, sal wystawowych,...
0 Czytelnik SGI Lesser 2021-01-02

Sylwestrowa podróż dookoła świata
Jestem pewna, że większość z nas naprawdę sporo wie na temat tradycji świątecznych w różnych częściach świata, ale mam też wrażenie graniczące z pewnością, że nasza wiedza na temat sposobów witania Nowego Roku nie jest już tak bogata. Przynajmniej moja wiedza w tym zakresie taka była, dlatego postanowiłam ją zdecydowanie poszerzyć. Co udało mi się ustalić? Cóż, niektóre tradycje wydały mi się trochę niezrozumiałe, niekiedy nawet nieco dziwne, ale bez wątpienia wszystkie one są mocno osadzone w historii i kulturze kraju...

Tajemnica – cz. 3
Brunet o szarych oczach klęczał na marmurowej posadzce. Tuż obok niego stał mężczyzna o kasztanowych włosach, pilnując, aby ten nie wstawał. Przy okrągłym stole nie siedział już nikt, ale w odległym kącie trzy ponure postaci rozmawiały ze sobą po cichu.
- Jeszcze chwila – powiedziała ze złością albinoska.
- Coś z nim trzeba zrobić - blondyn odgarnął dłonią długie włosy z twarzy.
- Czekamy już długo. Nawet nie wiemy na co. Zabrała artefakt iluzji...

Aya Jones
Nazywam się Aya Jones. Mam popularne nazwisko i bardzo rzadkie imię. To efekt tego, że prawie 30 lat temu pewien młody Anglik o imieniu John przyjechał do Japonii, by podbić tu rynek swoim wynalazkiem. Mimo usilnych starań nie udało mu się jednak tego dokonać, ale za to znalazł skarb znacznie większy, moją mamę. Po jakiś trzech latach zaproponował jej wspólne życie, a po kolejnych pięciu przyszłam na świat ja. Rodzice dali mi na imię Aya, co w języku japońskim znaczy barwna, a to chyba z tego powodu, że miałam jasną karnację,...

Uczucia
Czasem jest się spokojnym długo,
Czasem wystarczy jedna kropla,
By wulkan emocji jak lawa gorący
Wybuchnął, sobą wszystko inne zasłaniając.
Często zamiast lawy łzy spływają,
Zamiast dźwięku wybuchu zewsząd słychać krzyki,
Zamiast szarej chmury, w powietrzu wisi coś złego,...

Czas refleksji i bliskości
Wszyscy dobrze wiemy, że przygotowania do świąt pochłaniają bez reszty absolutnie wszystkich członków rodziny. Jedni kupują, ustawiają i ubierają choinkę, robią generalne porządki i szukają dla swoich bliskich niebanalnych prezentów, podczas gdy inni robią zakupy spożywcze i przygotowują ucztę wigilijną. Te kilka dni totalnego szaleństwa ma jednak niezwykłą i niezaprzeczalną wartość. To taki czas, gdy wyhamowujemy, odrywamy się od spraw bieżących i cały swój czas poświęcamy rodzinie. To okazja, by pobyć ...

Czas radości, czy strata czasu?
Boże Narodzenie to dla wielu ludzi ulubiony czas w roku. Dla wielu, ale z pewnością nie dla wszystkich, bo niektórym kojarzy się on nieustannie jedynie z wysiłkiem i niepotrzebnymi wydatkami. I choć wielu cieszą spotykania z rodziną w miłej atmosferze, to malkontentów jednak nie brakuje i to oni głównie narzekają, zadając stale pytanie, czy święta naprawdę warte są aż takiego zachodu.

Zmarnowany Chaplin?
28 września obchodziliśmy pierwszą rocznicę śmierci wyjątkowego aktora i artysty kabaretowego, Jana Kobuszewskiego. Choć jego kariera najbardziej błyskotliwy przebieg miała na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, to do dziś jest to artysta rozpoznawalny, nawet jeśli nie każdy młody Polak zna jego nazwisko.

Niezwykłe notatki
Każdy z nas ma ulubiony sposób uczenia się, po który za każdym razem sięga, gdy musi się czegoś nauczyć. Wiele osób robi sobie w trakcie nauki różne notatki, a ja chciałbym dzisiaj zachęcić was do wypróbowania innych techniki wspierania własnej edukacji, które mogą się okazać nie mniej skuteczne, a przy tym będą z całą pewnością ciekawym urozmaiceniem tego nudnego i trudnego bądź co bądź procesu. Ja wypróbowuję ostatnio „mapę myśli” i powiem wam, że nie żałuję.

Tajemnica – cz. 2
- Diano, minęły dwa dni. Czas się skończył, a on nadal nie wykonał zadania. Nie możemy dłużej czekać – odezwał się Cyryl.
- Fabianie, wiesz co robić. - mężczyzny zwrócił się do Juri.
- Nie. Mam lepszy pomysł. Fabianie, znajdź go, ale nie zabijaj. Chcę go widzieć tutaj żywego. Diana podniosła się powoli ze swojego miejsca. - Wrócę za kilka godzin – powiedziała to tak głośno, by wszyscy ją usłyszeli.

Jak przeżyć w antropocenie?
Jak się niedawno przekonałam, pojęcia „ekologia” i „ochrona środowiska” używane są przez wielu ludzi wymiennie. Czy słusznie? Bezsprzecznie są to pojęcia bardzo zbliżone znaczeniowo, ale jednak się różnią. Ekologia to nauka o środowisku naturalnym i zależnościach między jego elementami, natomiast ochrona środowiska to różnorodne działania człowieka zmierzające do zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie, co wiąże się m.in. z rozsądnym gospodarowaniem jego zasobami.