Rekrutacja RODO

Po darmowe korepetycje przed maturą do... Internetu

Na bezpłatne konsultacje może liczyć 130 uczniów z Podkarpacia. Listy zostaną zamknięte pod koniec czerwca.

Od września maturzyści będą mogli uczyć się matematyki poprzez darmowe konsultacje internetowe. Mają one pomóc szczególnie tym uczniom, którzy przed obowiązkową maturą z matematyki odczuwają luki w wiedzy, a ich rodziców nie stać na korepetycje. Listy chętnych zamykają się pod koniec czerwca.

Wśród uczniów tarnobrzeskiego "Kopernika” najpopularniejsze są korepetycje z fizyki, matematyki i języków obcych.

Obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki, jaki zostanie wprowadzony od przyszłego roku szkolnego odstrasza nie tylko uczniów. O strachu przed matematyką coraz głośniej mówią nauczyciele, a nawet dyrektorzy szkół. - Korepetycje zawsze były, są i będą - mówi Maria Łysiak-Orzeł, dyrektor Liceum Społecznego w Tarnobrzegu. - Obawiam się tylko, że ich liczba drastycznie wzrośnie od przyszłego roku, kiedy na egzaminie maturalnym matematyka będzie przedmiotem obowiązkowym. W kolejce do korepetycji ustawią się szczególnie uczniowie klas o profilu biologicznym, humanistycznym czy ogólnym.

DARMOWE KSZTAŁCENIE

Projekt będzie realizowany na terenie trzech województw, w tym na Podkarpaciu. Dla chętnych przygotowano 130 miejsc. - Nad przebiegiem nauki czuwać będą wykwalifikowani nauczyciele - zapewnia Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty. - Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca. Kurs obejmie 40 tygodniowych modułów. Na zaliczenie jednego uczeń będzie potrzebował około trzech godzin w tygodniu.

Zajęcia będą prowadzone na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Lekcje ruszają już we wrześniu. Podkarpackie kuratorium tylko pośredniczy w rekrutacji chętnych. - Uczniowie muszą bezpośrednio zgłosić się do organizatora - zachęca kurator Wojtas. - Dokładny adres firmy znajduje się na stronie internetowej naszego kuratorium, w zakładce "Dla ucznia i rodzica”.

ZA MAŁO GODZIN

Pomysł internetowych konsultacji z matematyki popierają dyrektorzy szkół. Uważają, że tego typu szkolenie, przynajmniej częściowo zapełni czarną dziurę w systemie przygotowania młodzieży do obowiązkowego egzaminu matematycznego.

Dariusz Bożek, dyrektor renomowanego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, mówi wprost. - W trzy lata nie jesteśmy w stanie zrealizować programu, który jeszcze kilka lat temu był rozłożony na cztery lata - przekonuje dyrektor Bożek. - Uczeń jest chłonny wiedzy, ale są granice jej przekazywania. Nauczyciel musi tak rozłożyć program, aby zrealizować najważniejsze punkty. I bardzo często musi wybierać materiał, który najchętniej zrealizowałby w całości.

Jego zdanie podziela także nauczyciel matematyki w stalowowolskim Zespole Szkół, Mirosław Wąsiak. - Największy problem ze zdaniem egzaminu maturalnego z matematyki będą mieli uczniowie klas o profilu humanistycznym i ogólnym, gdzie siatka godzin jest znacznie mniejsza niż w klasach matematycznych. Dlatego potrzebne są dodatkowe konsultacje - dodaje.

BĘDĄ, BĘDĄ

O tym, że będą, zapewnia podkarpacki kurator oświaty. Od przyszłego roku szkolnego nauczyciel w ramach swojego pensum jedną godzinę w tygodniu poświęci na dodatkowe konsultacje. - Sposób ich prowadzenia będzie dowolny - dodaje kurator. - Mam tylko nadzieję, że matematycy wykorzystają tę godzinę na dodatkowe zajęcia z tymi uczniami, którzy czują potrzebę zgłębienia wiedzy. Czy to na poziomie podstawowym, czy też rozszerzonym

dnia: 2009-03-26, autor: Klaudia Tajs, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj