Rekrutacja RODO

Jakie studia dadzą ci pracę

Zastanów się, zanim wybierzesz studia. Jedne pozwolą ci spełnić marzenia, ale na pracę po nich raczej trudno liczyć. Za to po innych, kariera będzie łatwiejsza. - Żadne studia nie zagwarantują pracy. Nikt nie wie, dla kogo będą etaty za 5, 10 i 15 lat - tłumaczą w uczelniach.

Dobre studia, to dobra praca

Ale mimo to, przy wyborze kierunku, na własną rękę warto rozeznać rynek pracy, poczytać prognozy. Jeszcze 10 lat temu modny był marketing i zarządzanie, dlatego mnóstwo osób decydowało się na takie studia. Rynek nasycił się jednak tymi specjalistami. W tej chwili ciężko o pracę. Na topie jest europeistyka.

Wykształceni bezrobotni

Przed rokiem na Podkarpaciu najliczniejszą grupą bezrobotnych z wyższym wykształceniem byli specjaliści ds. organizacji usług gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych (248 osób).- Tuż po nich - ekonomiści (241), specjaliści administracji publicznej (179), specjaliści ds. marketingu i handlu (160) oraz pedagodzy (130) - wylicza Danuta Biernat, kier. wydziału informacji i analiz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. - Dalej - nauczyciele. Najwięcej od wf, języków obcych, polskiego i nauczania początkowego.

Stawiają na anglistów

W Uniwersytecie Rzeszowskim najpopularniejszym kierunkiem jest ciągle filologia angielska. - Co roku mamy średnio 10 kandydatów na jedno miejsce - mówi Ludwik Borowiec, rzecznik UR. - Popularność tego kierunku jest efektem popularności języka. Angielskiego uczą się teraz wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli. Dlatego w zawodzie nauczyciela można z powodzeniem szukać pracy. Wzięciem cieszy się także fizjoterapia. Po tym kierunku łatwo o nieźle płatną pracę nie tylko w kraju. - Nasi studenci jeżdżą na staże do niemieckich klinik, gdzie znajdują stałe zatrudnienie - tłumaczy rzecznik.

Turystyka i rekreacja

Z roku na rok przybywa studentów matematyki oraz filologii rosyjskiej. Pracownicy uczelni przewidują, że sporym wzięciem będą się cieszyły uruchomiona niedawno turystyka i rekreacja oraz grafika i ochrona środowiska, które ruszą od nowego roku akademickiego. Perspektywiczny kierunek to pielęgniarstwo i położnictwo.

Jednym z najpopularniejszych kierunków w Politechnice Rzeszowskiej jest budownictwo. To zawód przyszłości. Zwłaszcza przed Euro 2012, kiedy budowlańcy będą przeżywać swoje "5 minut”. - Nasi absolwenci pracują w kraju i za granica. Są kierownikami w przedsiębiorstwach budowlanych, prowadzą własne firmy i biura projektowe - mówi Anna Worosz, rzecznik PRz.

Biotechnologia i środowisko

Inne, równie oblegane kierunki to biotechnologia, która daje pracę w przemyśle farmaceutycznym, ochronie środowiska oraz w laboratoriach badawczych i kontrolnych. - Zawsze mamy dużo kandydatów na informatykę, elektronikę i telekomunikację - dodaje rzeczniczka. - także na lotnictwo i kosmonautykę, na wszystkie specjalności, czyli: pilotaż, awionikę, samoloty, silniki lotnicze.

Nowością towaroznawstwo

- Każde przedsiębiorstwo produkcyjne, handlowe i usługowe nie może dobrze działać bez specjalistów i menadżerów jakości, którymi są towaroznawcy - uważają w Politechnice Rzeszowskiej. Absolwenci towaroznawstwa będą mogli pracować m.in. w działach kontroli jakości, marketingu, badań rynkowych.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie bezrobotnych po studiach jest 1671, po liceach ogólnokształcących - 1357, a po szkołach średnich zawodowych i studiach policealnych - 4218.

Beata Terczyńska
Bartosz Gubernat
Nowiny
22.05.2007

Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj