Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Filozofia outsiderów   

Dodano 2007-05-24, w dziale felietony - archiwum

"Człowiek zainteresowany pytaniem, jak powinien żyć - zamiast przyjmować życie po prostu, tak jak płynie - automatycznie staje się outsiderem"

Colin Wilson

Kim oni są? Barwnymi motylami ukazującymi swoją odmienność i indywidualność, czy też samotnikami opuszczonymi przez ludzi, żyjącymi na przekór wszystkiemu i wszystkim. Terminarzowo: Outsider (z ang. outside - na zewnątrz), to człowiek pozostający na uboczu społeczeństwa, nie angażujący się bezpośrednio w bieżące sprawy. Jego zachowanie może być w pełni świadomym działaniem osoby, która nie godzi się na normy, zwyczaje, prawa lub mody, aktualnie panujące w danym społeczeństwie. Jest to również skutek alienacji jednostki - niezdolnej do życia w grupie - przez społeczeństwo. Jak jest naprawdę? Czy bycie Outsiderem oznacza całkowite wykluczenie? Być może jesteś out w środowisku, które ci nie odpowiada, wśród ludzi których kompletnie nie rozumiesz i to jest Twoja świadoma decyzja. Czujesz się z nią dobrze, ponieważ wydaje ci się, że jesteś ponad tym. Jest jeszcze druga strona. Będąc „na zewnątrz”, stajesz się obcy i wyalienowany wobec innych. Stoisz obok tego, co cię otacza.

Dlaczego?

Poglądy, swoje zdanie i własny punkt widzenia w pełni charakteryzują twoją odmienność. Są i tacy, którym wystarczy sam fakt, że to jest teraz na topie. Przecież zostać sezonowym Outsiderem nie jest tak trudno. Rzucać się w oczy ubraniem z nutą ekstrawagancji, zapominając o wnętrzu.

Outsider, to nie moda, to styl bycia.

Outsiderzy są wolni od prawideł. Widzą ostrzej, czasami lepiej i głębiej. Tak naprawdę prawdziwy outsider nie lubi być w centrum uwagi. Nie lubi być z ludźmi.

(...) Cechą przeciętności jest ustawiczne powstrzymywanie i ściąganie w dół geniuszu, którego się nie rozumie. Ograniczoność nigdy nie pojmie panoramicznego myślenia, bo genialne prawdy są zbyt wysoko, aby mogły ich dosięgnąć umysły przyziemne. Stąd gorzka konkluzja. Bycie wybitnym oznacza zawsze bycie outsiderem, a to z kolei wiąże się nieuchronnie z poczuciem rozdzierającej samotności. Jest to cena, którą płaci każdy, kto widzi głębiej i dalej, gdyż grupa (stado) nie lubi takich, którzy się wychylają, czyniąc ich automatycznie wyrzutkami. (...)

Jak to się ma do życia, w którym Outsider to samotny kreator własnej rzeczywistości, zamknięty w świecie izolacji - reprezentuje w nim samotność łowcy, a może ofiary? Pytając kim jest Outsider, uzyskamy różne odpowiedzi. Outsider brzmi dla jednych dumnie i łączy się wręcz geniuszem. Dla innych słowo to kojarzy się wyłącznie z beznadziejnością i smutkiem. Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy samotność Outsidera jest jego cierpieniem, czy wolnością, do której tylko on posiada klucz. Natomiast bez wątpienia można stwierdzić, że posiadający swój własny świat Outsider, tylko w nim jest w pełni szczęśliwy. Każdy z nas potrzebuje czasem samotności czy wyciszenia i tutaj nie różnimy się bardzo, jednak przeciwieństwo wyraża się w dozowaniu samotności. Nikt z nas tak do końca nie może być pewien, czy ich wyobcowanie jest wyborem własnym, czy jest to skutek izolacji przez społeczeństwo lub grupę osób.

Jedno jest pewne, Outsiderem się człowiek staje, natomiast liderem się jest. Nie bez powodu przedstawiłam to porównanie, ponieważ są oni ze sobą w pewien sposób hierarchicznie powiązani, choć jest to zdecydowany kontrast indywidualności. Outsider, to samotny pasażer pociągu kursującego tylko w jego świecie. Natomiast lider, to urodzony przywódca, człowiek z charyzmą, nie potrafiący istnieć bez społeczności, w której zdecydowanie dowodzi i panuje nad każdą sytuacją. Reasumując te dwie postawy, zastanawia na pewno fakt, kto kogo eliminuje. Czy na pewno lider panuje nad wszystkim, tak jak mu się wydaje? Czy kogoś, kto nie posiada klucza do świata Outsidera można w ogóle nazywać liderem? Zatem, który z nich ma większą moc? Lider, który ją pokazuje, czy Outsider, który ją ma...

Grafika

www.tkinter.smig.net/Gallery/images/Outsider.jpg

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.1 /219 wszystkich

Komentarze [18]

~Cynic59
2014-03-03 20:04

Dzięki twojemu artykułowi teraz wiem że na pewno jestem outsiderem

~viktoria
2008-05-20 19:10

Fantastyczny tekst i taki mój temat dziękuje.

~Elko
2007-06-06 18:45

Fajnie piszesz,gratuluję tematu no i posiadasz tolerancję to się czuje czytając tekst.
Znam kilku takich o których piszesz bywają różni ale ogólnie są ok.
Masz fajny styl pisania, ciekawy i odważny.

~(=ViKi=)
2007-06-06 17:43

fajnie fajnie…ładny tekst…ale jakos nudny…:)

~monia
2007-06-06 17:41

i tak powstają (znowu) artykuły pod tekstem…:P

KlaudiaK
2007-05-31 09:39

Drogi marley1’u 123 :) !
Chyba trochę przesadziłeś najpierw mówisz , że artykuł jest tylko namiastką wiedzy o outsiderach a potem piszesz z ironią „ (…)wygląda na to, że masz tytuł profesorski za pracę nad życiem outsiderów”
Wybacz ale do takiego tytułu dużo mi brakuje.
Mówisz ,że podaję reguły i pewniki w sytuacji gdzie artykuł i komentarze to zbiór pytań i nie na wszystko znajdujących się odpowiedzi. „Wszystko, co dotyczy zachowań ludzkich nie jest sztywne, trzeba trochę wyluzować, bo inaczej zatrzaśniesz się w pułapce teorii i regułek”
Sam powiedziałeś ,że jest to bardzo trudny temat dla ludzi nie zainteresowanych tematem ,
więc nie dziw się ,że używam trochę teorii.
Zgadzam się z tym , że każdy ma swój światopogląd. Mój po części widać w artykule i w komentarzach. Nie przekonuje nikogo na siłę to co ktoś zrobi z tym co napisałam to jego sprawa i nie wydaje mi się żebym podawała komuś gotową receptę jak ma żyć gdziekolwiek.
Cały czas pisze o tolerancji i daniu możliwości na inność ludziom a Ty mówisz ,że przekonuję ich na silę
Racja piszę o nich to co o tym myślę a co mam podawać kontrargumenty dla równowagi tak , żeby wszyscy byli zadowoleni.

~marley123
2007-05-31 00:22

Kochana autorko! Zaskakuje mnie ton w jaki się wypowiadasz, wygląda na to, że masz tytuł profesorski za pracę nad życiem outsiderów. Wszystko, co dotyczy zachowań ludzkich nie jest sztywne, trzeba trochę wyluzować, bo inaczej zatrzaśniesz się w pułapce teorii i regułek. Nie przekonuj ludzi na siłę, każdy ma swój światopogląd (nie zawsze słuszny). Z jedej strony mówisz, że ty nie jesteś outsiderką, a z drugiej zamiast dyskutować podajesz pewniki. Dziwne.

KlaudiaK
2007-05-29 15:05

=> mikigirl

Ten cytat dobrze ujmuje różnice w postrzeganiu samotności.
Dla mnie dewizą życiową były i zawsze są słowa:
„ Prawdziwym szczęściem człowieka jest drugi człowiek”.
Outsiderzy wybierają inaczej ale to nie znaczy, że źle taki jest ich wybór, takie też szczęście.
Dlatego tak bardzo trudno jest zrozumieć ludziom filozofię Outsiderów, niestety jest to główna przyczyna z powodu której oceniają ich najczęściej negatywnie.

ddomcia
2007-05-28 14:37

aj źle się wyraziłam, chodzi mi o to, że jeżeli to ja, to dziękuję :)

ddomcia
2007-05-28 14:36

Marley, to dla mnie to podziękowanie?:)

A ta zielona outsiderka to pewna osoba o której myślę?:P

mikigirl
2007-05-28 13:14

“Samotność jest przyjemnością dla tych, którzy jej pragną i męką dla tych, co są do niej zmuszeni.” Władysław Tatarkiewicz

~marley123
2007-05-25 17:52

Znam jedną outsiderkę, co lubi zieleń.

Ciekawe kto to?:>

~marley123
2007-05-25 17:48

Dominika bardzo dobrze streściła temat. Natomiast samo zagadnienie jest bardzo skomplikowane i obszerne ( dla słabo widzących zaznaczam że nie “koszerne”). Podziwiam autorkę, że zaczęła ten temat, ale to było swego rodzaju polizanie, przypomnienie faktu, że to zjawisko jest gdzieś we Wszechświecie obecne. P.S. Ale ja lubię naszą małpeczkę:P

KlaudiaK
2007-05-25 16:22

=> gorylekto

Ale po co to nie moja filozofia tylko ludzi, których spotykamy.
Jeśli chodzi o mnie to ja na tego typu osobę się nie nadaje, samotność owszem ale jej nadmiar mnie przytłacza.
Outsidera w felietonie nie podziwiam ale opisuję.
A tak swoją drogą może minęła by moda na identyfikowanie autora z tematem artykułu, bo wtedy dziennikarstwo nie ma sensu.
PS. A do czarnego sweterka nic nie mam, czarny całkiem ładny kolor :)

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry