Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Z komputerem w świat   

Dodano 2007-12-05, w dziale felietony - archiwum

„Oferujemy transfer do 1Mbps i stałe łącze po okazyjnej cenie.” To fragment pewnej reklamy, która w postaci ulotki, przyniesionej przez listonosza, trafiła ostatnio na moje biurko. Pewnie nie zwróciłbym na to większej uwagi, gdyby nie fakt, że to już siódmy świstek o tej samej tematyce w listopadzie! Ciekawe, że oprócz listów, katalogów, ulotek o specyfikach medycznych, moją skrzynkę zapychają także kolorowe broszury zatytułowane - „www - twoją przyszłością”.

Moglibyśmy powiedzieć, że to całkiem zabawna sytuacja. Warto niemniej jednak zastanowić się, co tak naprawdę sprawia, iż jedna usługa czyni tak wielkie halo.

Banalnym staje się dziś stwierdzenie, że Internet przeżywa obecnie złoty wiek. Każdy z nas, niezależnie od miejsca pobytu, wykształcenia, wieku, kojarzy przecież www z jednym. Nawet moja niespełna czteroletnia siostra potrafi powiedzieć: „Brat nie przyjdzie, bo siedzi na Onecie”. Cóż, INTERNET to WIEDZA. Ostanie lata przyniosły kolosalne zmiany w branży teleinformatycznej. Możliwość łączenia się z bogatymi zasobami informacyjnymi, jednych przeraża, a innych wciąż zadziwia. Kusi nie tylko przejrzysta forma prezentowanych treści, ale i możliwość indywidualnej oceny zamieszczonych na serwerach danych. Aktywnie korzystający z sieci internauci wykorzystują wszelkie metody komunikacji - począwszy od prostych komunikatorów, skończywszy na funkcji e-mail.!

W bardzo szybkim tempie rozwija się plejada serwisów. Wpisując w przeglądarkę chociażby „piłka nożna forum” otrzymujemy kilkumilionową listę stron internetowych, na których zażarcie opiniuje się tę dyscyplinę sportu. Na forach można znaleźć dosłownie wszystko. Specyfika takiego rodzaju przepływu danych polega na możliwości szybkiej odpowiedzi w załączonym temacie. Ludzie wymieniając zdania potrafią pomóc sobie w określonej sprawie. Oprócz komentarzy istnieje także możliwość publikowania własnych zdjęć. Popularność zyskują wirtualne albumy. Nie brakuje blogów, fotoblogów, stron z filmikami. Doszło nawet do tego, że Internet zastępuje powoli tradycyjną telewizję. Oferty ciekawych programów, reportaży, dokumentów, skłaniają nas do odłożenia na bok pilota telewizyjnego i włączenia monitorów. Możemy skupić swoją uwagę na grach MMORPG (typowe gry „przez przeglądarkę”) i poświęcić swój czas osiąganiu kolejnych „leveli”. Horyzonty upublicznienia swych możliwości intelektualnych są naprawdę nieograniczone

Dostępne funkcje onieśmielają i poświadczają o pozytywnej istocie wirtualności. Nie zapominajmy jednak, że każdy medal ma swoją drugą stronę. A w tym wypadku, to wszelakiej maści wirusy komputerowe, konie trojańskie, robaki internetowe, keyloggery, backdoory, exploity…itd. Laikowi może to niewiele mówić. Po analizie określonych tekstów fachowych dowiadujemy się jednak, że większość z nich stworzono z myślą o utrudnieniu nam korzystania z zasobowych sieciowych lub w celu przechwycenia naszych danych osobowych. Internet, to, jak się okazuje, także przestępczość i czyny zagrożone z mocy prawa. Cóż, w Internecie, tak, jak na drodze, trzeba uważać.

Kiedyś usłyszałem też taką oto wypowiedź - „Ciekawi mnie fakt, że ludzie w sytuacji face to face milczą, a w Sieci potrafią wyszydzić, wyśmiać, zlekceważyć”. Jak widać Internet ma również ogromny wpływ na przemiany w obrębie ludzkiej mentalności. Jesteśmy świadkami jedynych w swoim rodzaju przemian. Mamy okazję obserwowania tego, co na trwałe zapisze się w historii ludzkości. Jeszcze nigdy tak łatwo nie mogliśmy skontaktować się z nauczycielką angielskiego z Burkina Faso, muzykiem z RPA, bussineswoman z Japonii, czy chrzestną z Finlandii. Zwykłe kliknięcie ENTER potrafi przekazać wiadomość do osoby na drugim końcu świata. Czy w konsekwencji możemy się dziwić, że nasze zadania domowe wciąż nieodrobione, a komunikator nadal aktywny?

Grafika:

http://files.ithink.pl/Image/internet.gif

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.5 /36 wszystkich

Komentarze [13]

~gugu
2008-03-23 20:33

A mi się tekst podoba:P

muchomur
2008-01-19 23:04

mam małą prośbę: a mianowicie chodzi mi o to że jeśli nie masz o czymś pojęcia to po prostu nie rób tego

~El_Moczo - absolwent
2007-12-19 13:19

To ma być felieton???
Kategoria artykułu jest zupełnie niezgodna z jego treścią. Masz tu definicję felietonu za Wikipedią:
Felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści), specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający – często skrajnie złośliwie – osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne “prześlizgiwanie” się po temacie.

Ani osobistego punktu widzenia, ani lekkości, ani konkretnego komentarza w tym artykule nie uświadczyłem. Jeśli więc miałbym oceniać kategoriami felietonu, to po prostu dno.

~anonim
2007-12-07 17:36

A ja używam OPERĘ!!! To najlepsza przeglądarka jaka tylko może być. Niech się reszta schowa!

artex
2007-12-07 15:25

Maxthon to już w ogóle do niczego. Nie dość, że ma dziury i błędy to jeszcze “nie umie” czytać standardów tworzenia stron internetowych – podobnie jak IE (o CSS już nie wspomnę). W końcu silnik Explorera. No a pierwotna nazwa “MyIE” też dużo mówi…

marcintbg
2007-12-06 22:10

mozilla firefox.. bleh.. jej funkcje oraz dostosowanie wogole nie pasuja mi i niewygodnie mi sie z niej korzysta.. osobiscie uzywam Maxthona ;);)

jugos
2007-12-06 15:30

po serii tekstów o Web 2.0, jej kolejnych wcieleniach,zagrożeniach dla kultury z jej strony, reklamowego szaleństwa w Second Life, analizach społeczności jutuba, majspejsa, fejsbuka i wielu innych, przyznaniu mi (jako userowi) tytułu czlowieka roku Time’a itp itd od których w necie aż się roi – pisząc: “łał, mamy różnorodne fora, ale uwaga na trojany.A mmorpg są fajne” – wywołałeś u mnie usmiech zażenowania…

oby tak dalej, spadniecie poniżej poziomu morza…

~thx
2007-12-06 08:15

Czyli według ciebie najbezpieczniejsza jest mozilka? Niby mówią, że i Opera bezpieczna, ale sie tnie z długim czasem użytkowania.

artex
2007-12-05 22:26

@Radzio:
No taka prawda: jak wirom nie pomożemy to same teoretycznie nie wejdą :)

Mozilla + Linux >* IE + Windows + Firewall + Antywirus + Antyspyware + Anty… + Anty… * większe bezpieczeństwo > mniejsze bezpieczeństwo

@thx:
Korzystałem z Mozilli, korzystam z Mozilli i będę korzystał z Mozilli. Tak więc polecam Mozillę Firefox, ewentualnie Opera.

~thx
2007-12-05 21:55

Widzę, że jesteś początkujący. Nie opieprzam, bo nikt nie jest super mózg, żeby wszystko opanował! Każda praca będzie coraz lepsza- na pewno. Aha pytanie do wszystkich- jakiej przeglądarki używacie? Która jest waszym zdaniem najlepsza?

radzio
2007-12-05 21:42

Nie to żebym się czepiał, ale …
“Nie zapominajmy jednak, że każdy medal ma swoją drugą stronę. A w tym wypadku, to wszelakiej maści wirusy komputerowe, konie trojańskie, robaki internetowe, keyloggery, backdoory, exploity…itd. Laikowi może to niewiele mówić.”

Sorry, ale taki syf jest na stronach w “ciemnej stronie” internetu. Jak musisz zapuścić się w te rejony za crackiem albo innym serialem (którego nie ma np. na torrencie z softem razem) to na 95% natrafisz na stronę z tym crackiem i gratisowym wirusem etc. Wystarczy jednak czytać uważnie w co się klika i czego się chce + nie używać IE i będzie git.

Imo w tym tekście nie ma nic nowego, a można było napisać coś na temat web2.0, społeczności fenomenie facebooka, jutuba etc, etc. A tak to wszystko liźnięte bardzo pobieżnie, jak dla mnie to aż za bardzo…

Dobra koniec przerwy – macierze odwzorowań liniowych wzywają xD

~burkina faso :-)
2007-12-05 19:09

A mi sie podoba bo fajny luźny tekst. Przystępny, treściwy. Takie fajne streszczenie możliwości sieciowych. Pozdrawiam.

artex
2007-12-05 18:33

Nic nowego…
Pic na wodę – tekstomontaż.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 11hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry