Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Które wartości są w życiu najważniejsze?   

Dodano 2023-12-06, w dziale felietony

Małgorzata Mroczkowska, polska dziennikarka i pisarka mieszkająca w Londynie, napisała w swojej książce „Angielskie lato” znamienne słowa: „W życiu są rzeczy ważne i nieważne, a najważniejsze jest, by wiedzieć, które są które". Wielu ludzi jednak uważa, ze w życiu ważne są tak naprawdę tylko cztery rzeczy: władza, pieniądze, miłość i wiedza.

/pliki/zdjecia/war1_3.jpg Każdy z nas posiada własny, niepowtarzalny system wartości. To uporządkowanie tego, co jest dla nas ważne, co wyznacza cele w naszym życiu. Według mnie najważniejszą z ww. wartości jest wiedza. Człowiek wykształcony to człowiek rozumny. To ktoś, kto ma rozległą, choć powierzchowną wiedzę z wielu dziedzin, a w niektórych jest specjalistą i odczuwa ciągłą potrzebę dalszego rozwoju. To ktoś, kto z reguły umie sobie poradzić w życiu. Ale wiedza ma też niekiedy inne oblicze. Wielu ludzi gromadzi informacje na temat innych osób, tylko po to, by poznać ich słabe punkty, co może im czasem pomóc zdobyć przewagę w bezpośrednim z nimi starciu lub w osiągnięciu różnych własnych celów.

Jako następną wymieniłabym władzę. Władza pozwala człowiekowi poczuć się lepszym od innych, dlatego nie powinno nas dziwić, że ludzie sprawujący władzę nie tylko nie lubią się nią z innymi dzielić, ale też doszedłszy do niej, nie chcą jej potem za żadne skarby oddać. Ale władza to również odpowiedzialność, choćby za ludzi, którymi się kieruje, a co za tym idzie ogromna presja i stres.

Kolejna jest chyba miłość. Dzięki niej stajemy się wybrańcami, gdyż doświadczamy czegoś, co wielu nie jest dane. Miłość jest jednak bardzo krucha i trzeba o nią dbać i ją pielęgnować. Miłość to także w pewnym sensie uzależnienie, a osoby, które kochamy, są naszymi słabymi punktami. Myślę, że nie odkryję tu Ameryki, ale każdy z nas wie o tym doskonale, że każda forma ataku na ludzi, których darzymy tym wielkim uczuciem, to jedna z najgorszych rzeczy, jaka nam się może przytrafić.

A jeśli chodzi o pieniądze to jest to temat, który każdemu z nas jest bardzo bliski. Dzięki nim, jak twierdzą niektórzy, możemy mieć wszystko. Ja akurat tak nie uważam, bo pieniądze nigdy nie zagwarantują nam miłości. Chyba wszyscy chcieliby mieć pieniądze, najlepiej duże, gdyż one zapewniają człowiekowi zadowalającą jakość życia i bezpieczeństwo, a przecież życie w luksusie jest tym, o czym wielu marzy. Posiadanie pieniędzy ma też jednak minusy. Mówi się, że zmieniają one ludzi i to na gorsze. Rzeczywiście wiele przykładów to niestety potwierdza. Niektórzy uważają nawet, że duże pieniądze wiążą się zawsze z władzą, co chyba jednak nie w każdym przypadku ma miejsce.

/pliki/zdjecia/war2_3.jpg Ludzie powszechnie uważają jednak, że potrzebują wszystkich tych 4 czynników, by móc się uważać za ludzi szczęśliwych. Na szczęście nie wszyscy, bo niektórzy uważają się za ludzi szczęśliwych nawet wtedy, gdy uda im się zdobyć tylko jeden z nich. Ba, są też tacy, którzy osiągnąwszy wszystko, czują się mimo to nieszczęśliwi, a z kolei ci, którzy nie mają nic i tak czują się spełnieni i szczęśliwi.

Dla każdego z nas w życiu ważne jest jednak coś innego, co uświadamia, jak różne wartości mogą być dla ludzi ważne. Wartości tych naprawdę jest wiele, choć ja wymieniłam w swoim tekście tylko cztery. Ludzie tworzą sobie zazwyczaj z nich hierarchię na własny użytek, która w ciągu ich życia, pod wpływem różnych wydarzeń, osób lub doświadczeń może niekiedy ulec zmianie. Tak właśnie powstaje system wartości, którym się kierujemy.

Z przeprowadzonej w 2020 roku w 12 krajach Europy ankiety, która składała się z 10 pytań, dowiedzieliśmy się jednak, że Europejczycy najbardziej cenią sobie rodzinę i przyjaciół. Na drugim miejscu znalazło się zdrowie, na trzecim miłość, a na kolejnych miejscach wolność i bezpieczeństwo. No i jak się to ma do tego, co napisałam powyżej?

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.9 /12 wszystkich

Komentarze [2]

~Siewca prawdy
2023-12-19 23:00

A mi się bardzo podoba, pozdrawiam

~olik
2023-12-19 14:01

Słaby ten artykuł. Krótki i ewidentnie pisany bez zaangażowania.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 94luna
Komso 29komso
Artemis 23artemis
Gutek 21gutek
Hush 9hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry