Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Przerwane ogniwa   

Dodano 2010-04-28, w dziale felietony - archiwum

Tak jak „niewątpliwie” zderza się najpierw z możliwą wątpliwością, by móc odgrywać swoją rolę, tak bezsilność wynika niewątpliwie z definicji siły. Rozumowanie płata nam figle. Stawia poprzeczki wysoko i często przed samym skokiem zasłania oczy. To, czym jawi nam się siła, może być wyznacznikiem tego czy faktycznie nam towarzyszy, czy jest czymś, co funkcjonuje w niedostępnej, szczelnej przestrzeni. Wreszcie pojawia się kwestia, co do tego drugiego stanu się przyczynia, czyli wobec czego jesteśmy rzekomo bezsilni.

Zbyt łatwo rezygnujemy. Sami wyznajemy sobie niemoc. Oczywiście wszystko ma jakiś stopień zaawansowania czy powagi. Jednak podział energii, jaki w takich sytuacjach możemy często obserwować, nie działa zwykle na naszą korzyść. Jak wytłumaczyć skupienie na tym, czego nie możemy, czemu nie podołamy, skoro to samo myślenie mogłoby być skierowane na alternatywne rozwiązania czy pozytywne aspekty. Zbyt łatwo rezygnujemy – ta łatwość błędnie trzyma nas w przekonaniu o trudności opozycyjnego wyjścia.

W terminologii psychologicznej podobny stan określany jest mianem: ucieczki w bezsilność. Założenie, że czemuś nie podołamy, że coś jest „nie do przejścia”, powoduje poczucie niezależności od nas, co sprawia, że z czasem przyjmujemy to za nieodwracalne. Przywykamy. Wg Dostojewskiego człowiek to istota, która do wszystkiego się przyzwyczaja. I tak zaiste jest, lecz tylko od nas zależy do czego się przyzwyczaimy. Bierność, to najlepszy kamuflaż dla siły, którą w sobie mamy, a zarazem klatka, do której - wydawałoby się - trudno znaleźć klucz. Tak naprawdę wszystko zawiera się w małych rzeczach, zaczyna małymi krokami. Wszystko zmierza do tego, by wykorzystać swoje życie w pełni. Świadomość tego, że nasze działanie ma wpływ na coś znaczącego może być początkiem wydobywania z siebie pokładów mocy.

Powstawanie mocy jest reakcją łańcuchową. Katalizatorem są eMOCje. Przedstawię to na przykładzie. Śpiewasz od najmłodszych lat, masz talent i kochasz to, co robisz. W końcu nagrywasz płytę, jedną, drugą. Kiedy pokrywa się złotem, postanawiasz oddać ją na aukcję charytatywną. Tę samą płytę, ktoś inny puszcza znajomemu. W momencie kiedy znajomy słyszy o aukcji w radiu, już wie, licytuje. Interpretacja jest prosta. Dawanie, potrzeba dzielenia się, jest podstawą przepływu tej mocy, dzięki której możemy osiągać nasze cele.

Pisząc te słowa, mam wrażenie, że słyszy się je często, że są oczywiste. I przypominam sobie nagle ludzi, którzy ciągle odlegli są od takiego myślenia. Być może właśnie Twój ruch będzie tym, który sprawi, że przywykną do dzielenia się, że zaczną działać na korzyść innych, a nie wystawiać działa? Może, jeśli większość z nas ujawni swoje uczulenie na kurz, osiadły na ludziach biernych, uciekających w bezsilność, zdeterminuje to w nich siłę?

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.1 /18 wszystkich

Komentarze [2]

~Moczo_absolwent
2010-05-06 03:34

Zgubiłaś na początku pracę (W), która w fizycznym ujęciu jest funkcją siły (F), a dalej idąc; zdolność do wykonania pracy to energia (E), a praca wykonana w jednostce czasu to moc (P). Nie trzeba być w klasie mat-fiz, żeby to wiedzieć; przejście w tekście byłoby dużo zgrabniejsze, a dalsze implikacje bardziej logiczne; bo zapewne poprawiłabyś przepływ mocy na przepływ energii.
Drugi akapit do bani; przedostatnie jego zdanie się kupy nie trzyma i wali w gruzy przejrzystość całej konstrukcji myślowej.
Olu, mogłaś trochę dopracować ten tekst, przyjemniej by się go czytało. Za samą treść należy się sześć, za formę i styl już tylko trzy; średnia arytmetyczna 4,5. Masz więc 4, a połówkę (przywiezioną z wesela) zatrzymam na inną okazję :-)

~Ewelina
2010-04-29 13:27

Fajnie ^^

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 11hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry