Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Władza   

Dodano 2005-10-17, w dziale felietony - archiwum

Nigdy nie zastanawiało was dlaczego Napoleon chciał podbić cała Europę? Dlaczego Aleksander Wielki i Juliusz Cezar próbowali przywłaszczyć sobie świat? Po jakiego diabła był im świat? Z chęcią posiadania władzy porównać można tylko chęć posiadania mnóstwa złota. Co z tego, że można kupić sobie za nie mnóstwo rzeczy? Pamiętacie Robinsona Crusoe? Facet był/jest najlepszym przykładem tego, że pieniądze są nic nie warte. Dlaczego? Bo „samo w sobie złoto jest do niczego. Za miękkie, żeby z niego zrobić narzędzia, za twarde, żeby na nim spać. Do żarcia się nie nadaje, im go więcej, tym cięższe i człowiek bardziej się boi, że mu ukradną.” Podobnie jest z władzą.
Pragnienie bycia lepszym od kogoś innego jest najbardziej naturalną i ludzką rzeczą, ale myślę, że chęć władania kimś, uzależnienia kogoś od siebie, „posiadania” kogoś, zakrawa na przesadę. W takim razie dlaczego tylu polityków, władców, wodzów postawiło sobie za cel zawładnięcie jak największym obszarem? Po co? Dla sławy? Dla pieniędzy? Można je przecież zdobyć i w inny sposób.
Mechanizm pogoni za władzą jest dla mnie prawdziwą zagadką. Owszem, przypuszczenia, że może któryś z nich chciał coś ulepszyć lub naprawić pojawiają się zawsze. Dziwne tylko, że z czystego pragnienia ulepszania świata zawsze wynika tyle ofiar. Tych materialnych i tych duchowych.
Po raz kolejny zapytam. Po co brać odpowiedzialność za tak wiele? Historia przeklęła już niejednego, któremu to nie wyszło. Wiem, że taka postawa jak moja, gdyby była powszechna, doprowadziłaby do tego, że do dziś żylibyśmy pewnie w stadach. I wbrew pozorom nie jest to anarchiczna filozofia, czy ideologia. Nie jestem ani za anarchią, ani za monarchią patrymonialną. Ciekawi mnie tylko, czy powiedzenie, że „pieniądze szczęścia nie dają, ale szczęściu pomagają” dałoby się odrobinkę zmodyfikować. Np. „władza szczęścia nie daje (ani żadnych korzyści poza materialnymi), ale podnosi samoocenę”?
Jak myślicie?




Człowiek pojawił się na świecie dużo później niż kura.
A nigdy nie słyszałem, żeby jakakolwiek kura
rościła sobie pretensje do świata.

Andrzej Sapkowski

Oceń tekst
Średnia ocena: 0 /0 wszystkich

Komentarze [3]

~de
2005-10-18 21:48

bo nie mozna tam dotrzec znaczy.

~de
2005-10-18 21:48

noo otak, masz wlaaaadze wiec masz hajs, dziwki i wysokie poczucie wlasnej wartosci. czego chciec wiecej, ego cie rozsadza. i nie, na szcycie nie przychodzi chwila refleksji.

~Gorlik
2005-10-18 21:22

Niestety nie jesteś pierwszą osobą, która uważa, ze nie trzeba władać całym światem. Współcześnie ludzie podzielili się władzą i każdy sobie włada jakaś tam czescią, do tego by móc władać wykożystuje głupote ludzi np. politycy naopowiadali teraz ile to dorego zrobią, ale zakladając, ze nawet to zrobią to zwykły zjadacz chleba nie odczuje zmian, co więcej, zeby mieć pewność, ze będzie ktoś kto będzie chciał być podwadnym ludzie wymyślili patriotyzm. Wmawiają ludziom, ze trzeba sie opiekowac i kochać kraj – bo przeciez gdyby ludzie nic nie czuli do kawalka ziemi (z którym najczesciej tak na prawde nie mają kompletnie nic wspólnego), to nikt nie dbałby o to, by ktoś “w kontrolowany” sposób władał tą częścia świata.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 11hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry