Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Dagome

Biologia / Geografia / Chemia / Historia / WOS / J. angielski / J. niemiecki

Dagome

Ilość artykułów: 21

Kilka fajnych filmów - cz. 2

Kilka fajnych filmów - cz. 2

Zapraszam na kolejną część moich filmowych propozycji. Dzisiejszą listę postanowiłem otworzyć filmem z 2015 roku, pod tytułem "Czarownica: bajka ludowa z Nowej Anglii". Pozwólcie, że zatrzymam się na chwilę przy tytule, bo jak powszechnie wiadomo tłumaczenia anglojęzycznych tytułów na język polski to jedna ze słabszych stron rodzimych dystrybutorów.

0Dagome 2017-04-26

Kilka fajnych filmów - cz. 1

Kilka fajnych filmów - cz. 1

Dzisiaj chciałbym polecić wam parę fajnych filmów z ostatnich lat i podzielić się z wami swoją opinią na ich temat. Jeśli widzieliście już te obrazy, to chętnie przeczytam wasze opinie na ich temat w komentarzach pod moim tekstem, a jeśli ich nie widzieliście, to może uda mi się zachęcić was do ich obejrzenia. Obiecuję nie zdradzać jednak żadnych istotnych dla fabuły filmów szczegółów, bo nie chciałbym psuć wam zabawy.

0Dagome 2017-04-03

Jeden czerwony spinacz biurowy

Jeden czerwony spinacz biurowy

Każdy z nas ma marzenia. Dla jednych są to wakacje w jakimś egzotycznym kraju, a dla innych może to być dobry samochód, piękny dom, czy daleka podróż. Większość z nas powie teraz "jasne, ale to przecież kosztuje". No właśnie. Ile może kosztować taki wymarzony dom? Pewien przedsiębiorczy Kanadyjczyk dowiódł już jedenaście lat temu, że jak się czegoś bardzo pragnie, to wystarczy jeden czerwony spinacz biurowy, by osiągnąć swój cel.

0Dagome 2017-02-02

Bez poprawności politycznej i bez granic

Bez poprawności politycznej i bez granic

Chciałbym podzielić się z wami moimi wrażeniami po obejrzeniu filmu Davida Wnendta pt. "Er ist wieder da" (2015), który od dobrych kilku miesięcy jest prawdziwym hitem w Niemczech i Austrii. Uprzedzam lojalnie, że mój artykuł zdradza trochę treść filmu, ale był to zabieg niezbędny, gdyż inaczej byłoby mi trudno rozważyć, czy takie demitologizowanie historii jest groźne, czy też jest to jedynie niewinna zabawa?

0Dagome 2016-12-17

Polewik – duch opiekuńczy?

Polewik – duch opiekuńczy?

Świat naszych przodków wypełniony był całymi gromadami niezwykłych istot. Studiując stare legendy, podania i klechdy można dojść do wniosku, że nasi przodkowie uwielbiali te opowieści. Nasze rodzime wierzenia ludowe – zawsze oryginalne i ciekawe – nawet teraz potrafią przykuć uwagę. Przez setki lat nagromadziło się ich tak wiele, że trudno mi zdecydować się, od czego by tu zacząć. No dobrze, zatem omówię dziś tylko jedną z tych niezwykłych istot, obecną w wielu opowieściach...

1Dagome 2016-12-01

Codzienne świętości

Codzienne świętości

Termin „kultura ludowa” został wprowadzony w Europie w wieku XIX na oznaczenie zespołu elementów kulturowych ukształtowanych w obrębie niższych warstw społecznych, określonych jako lud. Kultura ta od początku wyróżnia się skłonnością do sakralizacji otaczającego świata, w którym większość dostrzegalnych elementów związanych zostaje pośrednio lub bezpośrednio z postaciami Chrystusa, Maryi, świętych – lub ich działalnością. W oczy rzucają się potoczne nazwy niektórych roślin,...

1Dagome 2016-10-28

Elegancki jak nazista

Elegancki jak nazista

Nie wiem jak wy, ale gdy ja oglądam filmy opowiadające historie z okresu II wojny światowej zwracam podświadomie uwagę na umundurowanie niemieckich żołnierzy. Rozumiem naturalnie, że cele, które kierowały autorami tych obrazów, były zdecydowanie inne i zazwyczaj udawało im się je osiągnąć, ale ta ich dbałość o umiejętne, by nie powiedzieć atrakcyjne pokazanie umundurowania jest po prostu fascynująca.

1Dagome 2016-09-11

Wojna o myślnik

Wojna o myślnik

Jest wiele tematów w historii świata, o których słyszał chyba każdy, ale są również i te znacznie mniej znane. Zgodzicie się chyba ze mną, że raczej każdy wie, kiedy wybuchła II wojna światowa albo kto odkrył Amerykę, ale już tylko nieliczni znają kulisy rozpadu Czechosłowacji. A szkoda, bo historia ta jest nie mniej ciekawa.

0Dagome 2016-06-26

Mieszanka horroru, humoru i absurdu

Mieszanka horroru, humoru i absurdu

Kilka dni temu obejrzałem wreszcie „Demona”, polski thriller w reżyserii Marcina Wrony, absolwenta filmoznawstwa UJ w Krakowie, reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ w Katowicach oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Film ten miał premierę we wrześniu ubiegłego roku i był niestety ostatnim w dorobku tego bardzo obiecującego reżysera (w tym samym miesiącu popełnił samobójstwo w wieku 42 lat).

0Dagome 2016-05-27

Człowiek z Wysokiego Zamku

Człowiek z Wysokiego Zamku

"Człowiek z Wysokiego Zamku" to amerykański serial telewizyjny, który można by zaliczyć do kategorii historii alternatywnych bądź też do historycznego science fiction. Wyprodukowany przez Amazon Studios serial jest adaptacją powieści Philipa K. Dicka "Człowiek z Wysokiego Zamku", wydanej w 1962 roku. Frank Spotnitz opracował na jej podstawie scenariusz i został producentem wykonawczym. Jak dotąd ukazał się jedynie pierwszy sezon (w roku 2015), ale drugiego możemy się...

0Dagome 2016-04-25

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 96luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Gutek 22gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry